Designate Team Name, Division, Pool and Team No. in Tournament Teams database.

Sample Tournament Schedule


2020 Tournament with Names - No Scores

2020 Tournament with Day 1 Scores

2020 Tournament with Day 2 Scores

2020 Tournament with Day 3 Scores



This is a sample showing the tournament format ending with a single elimination tournament on Thursday using the seeding round placement to determine team designations. The Tuesday and Wednesday matches that used in Kona 2019. This can be displayed up until each island submits their rosters designating Division and Pool placement.


Your island tournament director(?) designates the team to be A1(Pool A, Team 1), A2, A3, A4, B1, B2, B3 and B4 for each division once each island turns in their rosters. These are inserted into a tournament teams database, I'll do this for you, and from that inserted into this HTML table. This populates the value in the Team Name columns to the names you designate. Before play begins this table can be displayed.


As Tuesday and Wednesday games are completed you enter the scores into a form and from this the seeding standings are calculated and can be displayed. I wrote this to display the standings following the Tuesday games but then decided that may be confusing since these results ultimately decide the Thursday schedule. I thought someone might look at this Tuesday evening and make Thursday plans based on what they see which will undoubtedly change after Wednesday's games. 


So unless you prefer otherwise, once all seeding or pool play games are completed the standings are displayed. This also populates the schedule for the Thursday games with team names, and, of course, no game scores. Once the games are completed on Thursday you post those scores and the table is updated and Division titles are assigned.

 

 

45th Annual Hawai'i State
Senior Softball Tournament
in Kaua'i
2020 Season

 


 

A Division       B Division       C Division       D Division
E Division       F Division       G Division       H Division

 


 

"A" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A A2   A3  
10:30 AM B B2   B3  
12:00 PM A A1   A4  
01:30 PM B B1   B4  
03:00 PM A A2   A4  
04:30 PM B B2   B4  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B B3   B4  
09:30 AM A A3   A4  
11:00 AM B B1   B3  
12:30 PM A A1   A3  
02:00 PM B B1   B2  
03:30 PM A A1   A2  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            
A4            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            
B4            

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"B" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A A2   A3  
10:30 AM B B2   B3  
12:00 PM A A1   A4  
01:30 PM B B1   B4  
03:00 PM A A2   A4  
04:30 PM B B2   B4  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B B3   B4  
09:30 AM A A3   A4  
11:00 AM B B1   B3  
12:30 PM A A1   A3  
02:00 PM B B1   B2  
03:30 PM A A1   A2  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            
A4            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            
B4            

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"C" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A A2   A3  
10:30 AM B B2   B3  
12:00 PM A A1   A4  
01:30 PM B B1   B4  
03:00 PM A A2   A4  
04:30 PM B B2   B4  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B B3   B4  
09:30 AM A A3   A4  
11:00 AM B B1   B3  
12:30 PM A A1   A3  
02:00 PM B B1   B2  
03:30 PM A A1   A2  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            
A4            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            
B4            

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"D" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A A2   A3  
10:30 AM B B2   B3  
12:00 PM A A1   A4  
01:30 PM B B1   B4  
03:00 PM A A2   A4  
04:30 PM B B2   B4  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B B3   B4  
09:30 AM A A3   A4  
11:00 AM B B1   B3  
12:30 PM A A1   A3  
02:00 PM B B1   B2  
03:30 PM A A1   A2  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            
A4            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            
B4            

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"E" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A A2   A3  
10:30 AM B B2   B3  
12:00 PM A A1   A4  
01:30 PM B B1   B4  
03:00 PM A A2   A4  
04:30 PM B B2   B4  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B B3   B4  
09:30 AM A A3   A4  
11:00 AM B B1   B3  
12:30 PM A A1   A3  
02:00 PM B B1   B2  
03:30 PM A A1   A2  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            
A4            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            
B4            

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"F" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B B1   B2  
10:30 AM C C1   C2  
12:00 PM A A1   A2  
01:30 PM B B3   B1  
03:00 PM C C3   C1  
04:30 PM A A3   A1  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A A2   A3  
09:30 AM B B2   B3  
11:00 AM C C2   C3  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
C1            
C2            
C3            

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
02:00 PM 2 C3 POOL C #3 0 A2 POOL A #2 0
03:30 PM 3 B3 POOL B #3 0 C2 POOL C #2 0
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1 0 C1 POOL C #1 0
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2 0 B1 POOL B #1 0
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3 0 A1 POOL A #1 0
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4 0 WG#5 WINNER G#5 0
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6 0 WG#7 WINNER G#7 0

Back to Top of Page


 
 

"G" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B B1   B2  
10:30 AM C C1   C2  
12:00 PM A A1   A2  
01:30 PM B B3   B1  
03:00 PM C C3   C1  
04:30 PM A A3   A1  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A A2   A3  
09:30 AM B B2   B3  
11:00 AM C C2   C3  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
C1            
C2            
C3            

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
02:00 PM 2 C3 POOL C #3 0 A2 POOL A #2 0
03:30 PM 3 B3 POOL B #3 0 C2 POOL C #2 0
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1 0 C1 POOL C #1 0
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2 0 B1 POOL B #1 0
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3 0 A1 POOL A #1 0
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4 0 WG#5 WINNER G#5 0
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6 0 WG#7 WINNER G#7 0

Back to Top of Page


 
 

"H" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B B1   B2  
10:30 AM C C1   C2  
12:00 PM A A1   A2  
01:30 PM B B3   B1  
03:00 PM C C3   C1  
04:30 PM A A3   A1  

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A A2   A3  
09:30 AM B B2   B3  
11:00 AM C C2   C3  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
A1            
A2            
A3            

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
B1            
B2            
B3            

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
C1            
C2            
C3            

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
02:00 PM 2 C3 POOL C #3 0 A2 POOL A #2 0
03:30 PM 3 B3 POOL B #3 0 C2 POOL C #2 0
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1 0 C1 POOL C #1 0
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2 0 B1 POOL B #1 0
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3 0 A1 POOL A #1 0
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4 0 WG#5 WINNER G#5 0
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6 0 WG#7 WINNER G#7 0

Back to Top of Page

Tournament database before

team names are inserted.

Tournament database after team names have been inserted from teams database.

Hawai'i State Senior Softball