45th Annual Hawai'i State
Senior Softball Tournament
in Kaua'i
2020 Season

 


 

A Division       B Division       C Division       D Division
E Division       F Division       G Division       H Division

 


 

"A" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A DA MIX BREEDS 8 ROOKIES 24
10:30 AM B KEONIMANA GENTS 10 PUEO 6
12:00 PM A HILO POMAIKA'I 15 HUI OHANA 3
01:30 PM B AIKANE 14 GOMES TRUCKING 1
03:00 PM A DA MIX BREEDS 16 HUI OHANA 13
04:30 PM B KEONIMANA GENTS 12 GOMES TRUCKING 13

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B PUEO 4 GOMES TRUCKING 12
09:30 AM A ROOKIES 1 HUI OHANA 13
11:00 AM B AIKANE 13 PUEO 14
12:30 PM A HILO POMAIKA'I 7 ROOKIES 6
02:00 PM B AIKANE 15 KEONIMANA GENTS 6
03:30 PM A HILO POMAIKA'I 12 DA MIX BREEDS 7

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
HILO POMAIKA'I 3 0 18 34 A 1
ROOKIES 1 2 12 31 A 2
HUI OHANA 1 2 12 29 A 4
DA MIX BREEDS 1 2 3 31 A 3

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
AIKANE 2 1 21 42 B 1
GOMES TRUCKING 2 1 9 26 B 2
KEONIMANA GENTS 1 2 4 28 B 3
PUEO 1 2 1 24 B 4

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 DA MIX BREEDS   B2 GOMES TRUCKING  
09:30 AM 2 A2 ROOKIES   B3 KEONIMANA GENTS  
11:00 AM 3 A1 HILO POMAIKA'I   B4 PUEO  
12:30 PM 4 A4 HUI OHANA   B1 AIKANE  
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1   WG#2 WINNER G#2  
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3   WG#4 WINNER G#4  
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5   WG#6 WINNER G#6  

Back to Top of Page


 
 

"B" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A OHANA REBELS 13 PUNATICS 12
10:30 AM B KA NEWA 11 BARTEKS 10
12:00 PM A ACTION 15 BASES LOADED 5
01:30 PM B KONA GOLD 17 HAWAIIANS 4
03:00 PM A OHANA REBELS 13 BASES LOADED 14
04:30 PM B KA NEWA 12 HAWAIIANS 9

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B BARTEKS 12 HAWAIIANS 11
09:30 AM A PUNATICS 13 BASES LOADED 11
11:00 AM B KONA GOLD 16 BARTEKS 9
12:30 PM A ACTION 11 PUNATICS 13
02:00 PM B KONA GOLD 7 KA NEWA 10
03:30 PM A ACTION 18 OHANA REBELS 13

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
PUNATICS 2 1 4 38 A 1
ACTION 2 1 15 44 A 2
BASES LOADED 1 2 1 30 A 3
OHANA REBELS 1 2 1 39 A 4

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KA NEWA 3 0 7 33 B 1
KONA GOLD 2 1 19 40 B 2
BARTEKS 1 2 1 31 B 3
HAWAIIANS 0 3 0 24 B 4

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 BASES LOADED   B2 KONA GOLD  
09:30 AM 2 A2 ACTION   B3 BARTEKS  
11:00 AM 3 A1 PUNATICS   B4 HAWAIIANS  
12:30 PM 4 A4 OHANA REBELS   B1 KA NEWA  
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1   WG#2 WINNER G#2  
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3   WG#4 WINNER G#4  
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5   WG#6 WINNER G#6  

Back to Top of Page


 
 

"C" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A MONARCHS 9 LIHUE A'S 11
10:30 AM B OHANA 11 KONA LEGENDS 7
12:00 PM A HONOMU ROCKETS 14 FIREHOUSE 2
01:30 PM B FAT KATZ 15 MAUI SIX-O 12
03:00 PM A MONARCHS 14 FIREHOUSE 10
04:30 PM B OHANA 14 MAUI SIX-O 2

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B KONA LEGENDS 19 MAUI SIX-O 6
09:30 AM A LIHUE A'S 11 FIREHOUSE 9
11:00 AM B FAT KATZ 13 KONA LEGENDS 10
12:30 PM A HONOMU ROCKETS 15 LIHUE A'S 3
02:00 PM B FAT KATZ 5 OHANA 12
03:30 PM A HONOMU ROCKETS 14 MONARCHS 20

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
HONOMU ROCKETS 2 1 24 43 A 1
LIHUE A'S 2 1 4 25 A 2
MONARCHS 2 1 10 43 A 3
FIREHOUSE 0 3 0 21 A 4

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
OHANA 3 0 23 37 B 1
FAT KATZ 2 1 6 33 B 2
KONA LEGENDS 1 2 12 36 B 3
MAUI SIX-O 0 3 0 20 B 4

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 MONARCHS   B2 FAT KATZ  
09:30 AM 2 A2 LIHUE A'S   B3 KONA LEGENDS  
11:00 AM 3 A1 HONOMU ROCKETS   B4 MAUI SIX-O  
12:30 PM 4 A4 FIREHOUSE   B1 OHANA  
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1   WG#2 WINNER G#2  
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3   WG#4 WINNER G#4  
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5   WG#6 WINNER G#6  

Back to Top of Page


 
 

"D" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A HANA HOU 16 ONIPA'A 17
10:30 AM B GUAVAS 15 SOLID STEEL 14
12:00 PM A WAIPIO MAKULES 4 TOROS 11
01:30 PM B KOHALA SENIORS 19 YANKEES 0
03:00 PM A HANA HOU 12 TOROS 13
04:30 PM B GUAVAS 16 YANKEES 2

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B SOLID STEEL 21 YANKEES 6
09:30 AM A ONIPA'A 6 TOROS 7
11:00 AM B KOHALA SENIORS 13 SOLID STEEL 4
12:30 PM A WAIPIO MAKULES 7 ONIPA'A 6
02:00 PM B KOHALA SENIORS 21 GUAVAS 12
03:30 PM A WAIPIO MAKULES 12 HANA HOU 4

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
TOROS 3 0 9 31 A 1
WAIPIO MAKULES 2 1 9 23 A 2
ONIPA'A 1 2 1 29 A 3
HANA HOU 0 3 0 32 A 4

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KOHALA SENIORS 3 0 30 53 B 1
GUAVAS 2 1 13 43 B 2
SOLID STEEL 1 2 12 39 B 3
YANKEES 0 3 0 8 B 4

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 ONIPA'A   B2 GUAVAS  
09:30 AM 2 A2 WAIPIO MAKULES   B3 SOLID STEEL  
11:00 AM 3 A1 TOROS   B4 YANKEES  
12:30 PM 4 A4 HANA HOU   B1 KOHALA SENIORS  
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1   WG#2 WINNER G#2  
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3   WG#4 WINNER G#4  
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5   WG#6 WINNER G#6  

Back to Top of Page


 
 

"E" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A MAUI RAIDERS 7 XPRESS 14
10:30 AM B TSUNAMI 13 HIKINA 16
12:00 PM A KU'IKAHI 10 JACKIE REY'S 13
01:30 PM B KAWAIHAU 8 KUA'AINA 2
03:00 PM A MAUI RAIDERS 3 JACKIE REY'S 14
04:30 PM B TSUNAMI 11 KUA'AINA 12

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B HIKINA 14 KUA'AINA 12
09:30 AM A XPRESS 4 JACKIE REY'S 16
11:00 AM B KAWAIHAU 17 HIKINA 14
12:30 PM A KU'IKAHI 21 XPRESS 9
02:00 PM B KAWAIHAU 14 TSUNAMI 25
03:30 PM A KU'IKAHI 18 MAUI RAIDERS 5

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
JACKIE REY'S 3 0 26 43 A 1
KU'IKAHI 2 1 24 49 A 2
XPRESS 1 2 7 27 A 3
MAUI RAIDERS 0 3 0 15 A 4

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KAWAIHAU 2 1 9 39 B 1
HIKINA 2 1 5 44 B 2
KUA'AINA 1 2 1 26 B 3
TSUNAMI 1 2 11 49 B 4

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 XPRESS   B2 HIKINA  
09:30 AM 2 A2 KU'IKAHI   B3 KUA'AINA  
11:00 AM 3 A1 JACKIE REY'S   B4 TSUNAMI  
12:30 PM 4 A4 MAUI RAIDERS   B1 KAWAIHAU  
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1   WG#2 WINNER G#2  
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3   WG#4 WINNER G#4  
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5   WG#6 WINNER G#6  

Back to Top of Page


 
 

"F" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B BLACK LAVA VAPE 7 KOLOHE 13
10:30 AM C ONEMEA RANGERS 11 OLOZ 10
12:00 PM A WAIAKEA SENIORS 11 ISLANDERS 16
01:30 PM B ZEN 11 BLACK LAVA VAPE 12
03:00 PM C PU'UKAPU 17 ONEMEA RANGERS 5
04:30 PM A GOLDEN EAGLES 17 WAIAKEA SENIORS 5

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A ISLANDERS 15 GOLDEN EAGLES 2
09:30 AM B KOLOHE 7 ZEN 9
11:00 AM C OLOZ 3 PU'UKAPU 15

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
ISLANDERS 2 0 17 31 A 1
GOLDEN EAGLES 1 1 12 19 A 2
WAIAKEA SENIORS 0 2 0 16 A 3

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KOLOHE 1 1 6 20 B 1
ZEN 1 1 2 20 B 3
BLACK LAVA VAPE 1 1 1 19 B 2

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
PU'UKAPU 2 0 24 32 C 1
ONEMEA RANGERS 1 1 1 16 C 2
OLOZ 0 2 0 13 C 3

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 WAIAKEA SENIORS   B2 BLACK LAVA VAPE  
02:00 PM 2 C3 OLOZ   A2 GOLDEN EAGLES  
03:30 PM 3 B3 ZEN   C2 ONEMEA RANGERS  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1   C1 PU'UKAPU  
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2   B1 KOLOHE  
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3   A1 ISLANDERS  
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4   WG#5 WINNER G#5  
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6   WG#7 WINNER G#7  

Back to Top of Page


 
 

"G" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B EAST KAUA'I LEGENDS 11 POHAKU III 10
10:30 AM C WAHINE KANE 9 KUPUNA PRIDE 17
12:00 PM A LOCAL BOY'Z 12 HANAMAULU HILLSIDERS 11
01:30 PM B DRAGONS 14 EAST KAUA'I LEGENDS 5
03:00 PM C NA KAHUNA 7 WAHINE KANE 10
04:30 PM A MAKULES 5 LOCAL BOY'Z 10

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A HANAMAULU HILLSIDERS 12 MAKULES 8
09:30 AM B POHAKU III 11 DRAGONS 10
11:00 AM C KUPUNA PRIDE 18 NA KAHUNA 16

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
LOCAL BOY'Z 2 0 6 22 A 1
HANAMAULU HILLSIDERS 1 1 4 23 A 2
MAKULES 0 2 0 13 A 3

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
DRAGONS 1 1 9 24 B 1
POHAKU III 1 1 1 21 B 3
EAST KAUA'I LEGENDS 1 1 1 16 B 2

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KUPUNA PRIDE 2 0 10 35 C 1
WAHINE KANE 1 1 3 19 C 2
NA KAHUNA 0 2 0 23 C 3

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 MAKULES   B2 EAST KAUA'I LEGE  
02:00 PM 2 C3 NA KAHUNA   A2 HANAMAULU HILLSI  
03:30 PM 3 B3 POHAKU III   C2 WAHINE KANE  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1   C1 KUPUNA PRIDE  
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2   B1 DRAGONS  
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3   A1 LOCAL BOY'Z  
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4   WG#5 WINNER G#5  
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6   WG#7 WINNER G#7  

Back to Top of Page


 
 

"H" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B HUI O NA KOLOHE 20 WEST KAUA'I 8
10:30 AM C PANINIS 10 NA PUEO 16
12:00 PM A KUKU'S ACES 14 LOKAHI 13
01:30 PM B KONA WARRIORS 4 HUI O NA KOLOHE 19
03:00 PM C PU'UWAI OPIO 11 PANINIS 8
04:30 PM A HK 3 KUKU'S ACES 14

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A LOKAHI 8 HK 11
09:30 AM B WEST KAUA'I 7 KONA WARRIORS 5
11:00 AM C NA PUEO 16 PU'UWAI OPIO 3

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KUKU'S ACES 2 0 12 28 A 1
HK 1 1 3 14 A 2
LOKAHI 0 2 0 21 A 3

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
HUI O NA KOLOHE 2 0 24 39 B 1
WEST KAUA'I 1 1 2 15 B 2
KONA WARRIORS 0 2 0 9 B 3

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
NA PUEO 2 0 18 32 C 1
PU'UWAI OPIO 1 1 3 14 C 2
PANINIS 0 2 0 18 C 3

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 LOKAHI   B2 WEST KAUA'I  
02:00 PM 2 C3 PANINIS   A2 HK  
03:30 PM 3 B3 KONA WARRIORS   C2 PU'UWAI OPIO  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1   C1 NA PUEO  
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2   B1 HUI O NA KOLOHE  
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3   A1 KUKU'S ACES  
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4   WG#5 WINNER G#5  
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6   WG#7 WINNER G#7  

Back to Top of Page

Hawai'i State Senior Softball


Sample Tournament Schedule with Team Names and

Scores from Day 1 and 2


This is a sample showing the tournament format ending with a single elimination tournament on Thursday using the seeding round placement to determine team designations. This page displays the scores from Tuesday and Wednesday seeding games played in the Kona 2019 as sample game results to demonstrate how the seeding standings are displayed. 


I wrote this to display the game results totals table leaving out the Pool Ranking. I feel these rankings may be confusing since these results ultimately decide the Thursday schedule. I thought someone might look at this Tuesday evening and make Thursday plans based on what they see which will undoubtedly change after Wednesday's games. 


So unless you prefer otherwise, once all seeding or pool play games are completed the standings are displayed. This also populates the schedule for the Thursday games with team names, and, of course, no game scores. Once the games are completed on Thursday you post those scores and the table is updated and Division titles are assigned.