Hawai'i State Senior Softball


 

 

45th Annual Hawai'i State
Senior Softball Tournament
in Kaua'i
2020 Season

 


 

A Division       B Division       C Division       D Division
E Division       F Division       G Division       H Division

 


 

"A" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A DA MIX BREEDS 8 ROOKIES 24
10:30 AM B KEONIMANA GENTS 10 PUEO 6
12:00 PM A HILO POMAIKA'I 15 HUI OHANA 3
01:30 PM B AIKANE 14 GOMES TRUCKING 1
03:00 PM A DA MIX BREEDS 16 HUI OHANA 13
04:30 PM B KEONIMANA GENTS 12 GOMES TRUCKING 13

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B PUEO   GOMES TRUCKING  
09:30 AM A ROOKIES   HUI OHANA  
11:00 AM B AIKANE   PUEO  
12:30 PM A HILO POMAIKA'I   ROOKIES  
02:00 PM B AIKANE   KEONIMANA GENTS  
03:30 PM A HILO POMAIKA'I   DA MIX BREEDS  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
HILO POMAIKA'I 1 0 12 15 A  
ROOKIES 1 0 12 24 A  
DA MIX BREEDS 1 1 3 24 A  
HUI OHANA 0 2 0 16 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
AIKANE 1 0 12 14 B  
KEONIMANA GENTS 1 1 4 22 B  
GOMES TRUCKING 1 1 1 14 B  
PUEO 0 1 0 6 B  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"B" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A OHANA REBELS 13 PUNATICS 12
10:30 AM B KA NEWA 11 BARTEKS 10
12:00 PM A ACTION 15 BASES LOADED 5
01:30 PM B KONA GOLD 17 HAWAIIANS 4
03:00 PM A OHANA REBELS 13 BASES LOADED 14
04:30 PM B KA NEWA 12 HAWAIIANS 9

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B BARTEKS   HAWAIIANS  
09:30 AM A PUNATICS   BASES LOADED  
11:00 AM B KONA GOLD   BARTEKS  
12:30 PM A ACTION   PUNATICS  
02:00 PM B KONA GOLD   KA NEWA  
03:30 PM A ACTION   OHANA REBELS  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
ACTION 1 0 10 15 A  
OHANA REBELS 1 1 1 26 A  
BASES LOADED 1 1 1 19 A  
PUNATICS 0 1 0 12 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KA NEWA 2 0 4 23 B  
KONA GOLD 1 0 12 17 B  
BARTEKS 0 1 0 10 B  
HAWAIIANS 0 2 0 13 B  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"C" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A MONARCHS 9 LIHUE A'S 11
10:30 AM B OHANA 11 KONA LEGENDS 7
12:00 PM A HONOMU ROCKETS 14 FIREHOUSE 2
01:30 PM B FAT KATZ 15 MAUI SIX-O 12
03:00 PM A MONARCHS 14 FIREHOUSE 10
04:30 PM B OHANA 14 MAUI SIX-O 2

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B KONA LEGENDS   MAUI SIX-O  
09:30 AM A LIHUE A'S   FIREHOUSE  
11:00 AM B FAT KATZ   KONA LEGENDS  
12:30 PM A HONOMU ROCKETS   LIHUE A'S  
02:00 PM B FAT KATZ   OHANA  
03:30 PM A HONOMU ROCKETS   MONARCHS  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
HONOMU ROCKETS 1 0 12 14 A  
LIHUE A'S 1 0 2 11 A  
MONARCHS 1 1 4 23 A  
FIREHOUSE 0 2 0 12 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
OHANA 2 0 16 25 B  
FAT KATZ 1 0 3 15 B  
KONA LEGENDS 0 1 0 7 B  
MAUI SIX-O 0 2 0 14 B  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"D" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A HANA HOU 16 ONIPA'A 17
10:30 AM B GUAVAS 15 SOLID STEEL 14
12:00 PM A WAIPIO MAKULES 4 TOROS 11
01:30 PM B KOHALA SENIORS 19 YANKEES 0
03:00 PM A HANA HOU 12 TOROS 13
04:30 PM B GUAVAS 16 YANKEES 2

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B SOLID STEEL   YANKEES  
09:30 AM A ONIPA'A   TOROS  
11:00 AM B KOHALA SENIORS   SOLID STEEL  
12:30 PM A WAIPIO MAKULES   ONIPA'A  
02:00 PM B KOHALA SENIORS   GUAVAS  
03:30 PM A WAIPIO MAKULES   HANA HOU  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
TOROS 2 0 8 24 A  
ONIPA'A 1 0 1 17 A  
WAIPIO MAKULES 0 1 0 4 A  
HANA HOU 0 2 0 28 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
GUAVAS 2 0 13 31 B  
KOHALA SENIORS 1 0 12 19 B  
SOLID STEEL 0 1 0 14 B  
YANKEES 0 2 0 2 B  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"E" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM A MAUI RAIDERS 7 XPRESS 14
10:30 AM B TSUNAMI 13 HIKINA 16
12:00 PM A KU'IKAHI 10 JACKIE REY'S 13
01:30 PM B KAWAIHAU 8 KUA'AINA 2
03:00 PM A MAUI RAIDERS 3 JACKIE REY'S 14
04:30 PM B TSUNAMI 11 KUA'AINA 12

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM B HIKINA   KUA'AINA  
09:30 AM A XPRESS   JACKIE REY'S  
11:00 AM B KAWAIHAU   HIKINA  
12:30 PM A KU'IKAHI   XPRESS  
02:00 PM B KAWAIHAU   TSUNAMI  
03:30 PM A KU'IKAHI   MAUI RAIDERS  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
JACKIE REY'S 2 0 14 27 A  
XPRESS 1 0 7 14 A  
KU'IKAHI 0 1 0 10 A  
MAUI RAIDERS 0 2 0 10 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KAWAIHAU 1 0 6 8 B  
HIKINA 1 0 3 16 B  
KUA'AINA 1 1 1 14 B  
TSUNAMI 0 2 0 24 B  

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
09:30 AM 2 A2 POOL A #2 0 B3 POOL B #3 0
11:00 AM 3 A1 POOL A #1 0 B4 POOL B #4 0
12:30 PM 4 A4 POOL A #4 0 B1 POOL B #1 0
02:00 PM 5 WG#1 WINNER G#1 0 WG#2 WINNER G#2 0
03:30 PM 6 WG#3 WINNER #3 0 WG#4 WINNER G#4 0
05:00 PM 7 WG#5 WINNER G#5 0 WG#6 WINNER G#6 0

Back to Top of Page


 
 

"F" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B BLACK LAVA VAPE 7 KOLOHE 13
10:30 AM C ONEMEA RANGERS 11 OLOZ 10
12:00 PM A WAIAKEA SENIORS 11 ISLANDERS 16
01:30 PM B ZEN 11 BLACK LAVA VAPE 12
03:00 PM C PU'UKAPU 17 ONEMEA RANGERS 5
04:30 PM A GOLDEN EAGLES 17 WAIAKEA SENIORS 5

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A ISLANDERS   GOLDEN EAGLES  
09:30 AM B KOLOHE   ZEN  
11:00 AM C OLOZ   PU'UKAPU  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
GOLDEN EAGLES 1 0 12 17 A  
ISLANDERS 1 0 5 16 A  
WAIAKEA SENIORS 0 2 0 16 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KOLOHE 1 0 6 13 B  
BLACK LAVA VAPE 1 1 1 19 B  
ZEN 0 1 0 11 B  

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
PU'UKAPU 1 0 12 17 C  
ONEMEA RANGERS 1 1 1 16 C  
OLOZ 0 1 0 10 C  

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
02:00 PM 2 C3 POOL C #3 0 A2 POOL A #2 0
03:30 PM 3 B3 POOL B #3 0 C2 POOL C #2 0

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1 0 C1 POOL C #1 0
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2 0 B1 POOL B #1 0
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3 0 A1 POOL A #1 0
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4 0 WG#5 WINNER G#5 0
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6 0 WG#7 WINNER G#7 0

Back to Top of Page


 
 

"G" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B EAST KAUA'I LEGENDS 11 POHAKU III 10
10:30 AM C WAHINE KANE 9 KUPUNA PRIDE 17
12:00 PM A LOCAL BOY'Z 12 HANAMAULU HILLSIDERS 11
01:30 PM B DRAGONS 14 EAST KAUA'I LEGENDS 5
03:00 PM C NA KAHUNA 7 WAHINE KANE 10
04:30 PM A MAKULES 5 LOCAL BOY'Z 10

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A HANAMAULU HILLSIDERS   MAKULES  
09:30 AM B POHAKU III   DRAGONS  
11:00 AM C KUPUNA PRIDE   NA KAHUNA  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
LOCAL BOY'Z 2 0 6 22 A  
MAKULES 0 1 0 5 A  
HANAMAULU HILLSIDERS 0 1 0 11 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
DRAGONS 1 0 9 14 B  
EAST KAUA'I LEGENDS 1 1 1 16 B  
POHAKU III 0 1 0 10 B  

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KUPUNA PRIDE 1 0 8 17 C  
WAHINE KANE 1 1 3 19 C  
NA KAHUNA 0 1 0 7 C  

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
02:00 PM 2 C3 POOL C #3 0 A2 POOL A #2 0
03:30 PM 3 B3 POOL B #3 0 C2 POOL C #2 0

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1 0 C1 POOL C #1 0
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2 0 B1 POOL B #1 0
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3 0 A1 POOL A #1 0
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4 0 WG#5 WINNER G#5 0
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6 0 WG#7 WINNER G#7 0

Back to Top of Page


 
 

"H" Division

Tuesday, 08/04/2020

TIME POOL TEAM NAME RUNS TEAM NAME RUNS
09:00 AM B HUI O NA KOLOHE 20 WEST KAUA'I 8
10:30 AM C PANINIS 10 NA PUEO 16
12:00 PM A KUKU'S ACES 14 LOKAHI 13
01:30 PM B KONA WARRIORS 4 HUI O NA KOLOHE 19
03:00 PM C PU'UWAI OPIO 11 PANINIS 8
04:30 PM A HK 3 KUKU'S ACES 14

Wednesday, 08/05/2020

08:00 AM A LOKAHI   HK  
09:30 AM B WEST KAUA'I   KONA WARRIORS  
11:00 AM C NA PUEO   PU'UWAI OPIO  

"A" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
KUKU'S ACES 2 0 12 28 A  
LOKAHI 0 1 0 13 A  
HK 0 1 0 3 A  

"B" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
HUI O NA KOLOHE 2 0 24 39 B  
KONA WARRIORS 0 1 0 4 B  
WEST KAUA'I 0 1 0 8 B  

"C" Pool Seeding Round Results

TEAM NAME WINS LOSSES RUNDIFF RUNS POOL PLACE
NA PUEO 1 0 6 16 C  
PU'UWAI OPIO 1 0 3 11 C  
PANINIS 0 2 0 18 C  

Wednesday Afternoon, 08/05/2020

Start of Cross Over Games

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
12:30 PM 1 A3 POOL A #3 0 B2 POOL B #2 0
02:00 PM 2 C3 POOL C #3 0 A2 POOL A #2 0
03:30 PM 3 B3 POOL B #3 0 C2 POOL C #2 0

Thursday, 08/06/2020

TIME GAME BRACKET TEAM NAME RUNS BRACKET TEAM NAME RUNS
08:00 AM 4 WG1 WINNER G#1 0 C1 POOL C #1 0
09:30 AM 5 WG#2 WINNER G#2 0 B1 POOL B #1 0
11:00 AM 6 WG#3 WINNER G#3 0 A1 POOL A #1 0
12:30 PM 7 WG#4 WINNER G#4 0 WG#5 WINNER G#5 0
02:00 PM 8 WG#6 WINNER G#6 0 WG#7 WINNER G#7 0

Back to Top of Page

Sample Tournament Schedule with

Team Names and Day 1 Scores


This is a sample showing the tournament format ending with a single elimination tournament on Thursday using the seeding round placement to determine team designations. This page uses the Tuesday and Wednesday matches that were used in Kona 2019. Team names from the 2019 State Tournament have been inserted and the scores from Day 1 of the 2019 Tournament have been inserted to demonstrate how the seeding standings are displayed. 


I wrote this to display the game results totals table leaving out the Pool Ranking. I feel these rankings may be confusing since these results ultimately decide the Thursday schedule. I thought someone might look at this Tuesday evening and make Thursday plans based on what they see which will undoubtedly change after Wednesday's games. 


So unless you prefer otherwise, once all seeding or pool play games are completed the standings are displayed. This also populates the schedule for the Thursday games with team names, and, of course, no game scores. Once the games are completed on Thursday you post those scores and the table is updated and Division titles are assigned.